top of page

18 Yaş Üstü Kişilere Belirli Hallerde PCR Testi Zorunluluğu Getirilmesine İlişkin Genelge Yayınlandı

Bilindiği gibi, 20.08.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayımlanmış ve bazı etkinliklere katılım sağlanabilmesi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile ulaşım yapılabilmesi için PCR testi zorunluluğu getirilmiştir. Bu genelge ile yaş sınırına ilişkin herhangi bir düzenleme getirilmemiştir. Bu eksikliğe ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından 31.08.2021 tarihli yeni bir genelge yayımlanmış olup yayımlanan bu genelge uyarınca;


6 Eylül 2021 tarihi itibari ile çeşitli etkinliklere (sinema, konser, tiyatro gibi) ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarına binmek için getirilen PCR testi zorunluluğu, 31.08.2021 tarihinde yayımlanan genelge ile 18 yaş üstüne zorunlu hale getirilmiş, 18 yaş altındaki kişilerin PCR testi zorunluluğundan muaf tutulacağı belirtilmiştir. Genelgeye göre, HES kodunda 2 aşısı görünmeyen 18 yaş üstü kişilerin etkinliklere katılım sağlayabilmesi için PCR testinin negatif olduğuna ilişkin belge sunmaları gerekmektedir.


Bunun yanı sıra yayımlanan genelge ile birlikte aşı olmayan okul çalışanlarına haftada 2 defa PCR testi yapılacağı, bu test sonuçlarının ise okul idareleri tarafından saklanacağı hususu da düzenleme altına alınmıştır.


Ayrıca, 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan bir diğer genelge ile de öğretmenler başta olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları, öğrenci servislerinin şoförleri ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek aşı olmayan kişilerin haftada 2 kez PCR testi olması zorunlu tutulmuştur.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Yasal Faiz Oranı Değişikliği Hakkında

21.05.2024 Tarihli ve 32552 Sayılı Resmi Gazete’de “3095 Sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun 1 inci Maddesinde Düzenlenen Kanuni Faiz Oranının, 1/6/2024 Tarihinden Geçerli Olmak Üze

Коментарі


bottom of page