top of page

Bazı Etkinlikler İçin PCR Testi Zorunluluğu Getirildi

19.08.2021 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı akabinde İçişleri Bakanlığı tarafından 20.08.2021 tarihinde Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi yayınlanmıştır. Yayımlanan genelge uyarınca Covid-19 salgını kapsamında bir takım yeni tedbirler alınmıştır.


Yayımlanan genelge ile birlikte 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, aşı olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu şekilde bulundukları etkinliklere katılımında negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İşletmecilere ve organizatörlere etkinliklere girişlerde HES kodu üzerinden aşı olunup olunmadığını ya da hastalığın geçirilip geçirilmediğini, geçirildi ise bilimsel olarak bağışıklığın bulunduğu süre içerisinde olunup olunmadığını ve son 48 saat içerisinde PCR testinin negatif çıktığını denetleme zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre genelge uyarınca hastalığı geçirmemiş, bağışıklık süresi içerisinde olmayan, aşı olmayan veya negatif PCR testi bulunmayan kişilerin etkinliklere katılımına müsaade edilmeyecektir.


Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin şehirlerarası seyahatlerde toplu ulaşım kullanmaları halinde de negatif PCR testi ibrazı şartı konuşmuştur. Bu anlamda seyahat firmalarına da işletmeci ve organizatörlere getirilen zorunluluk gibi HES kodu üzerinden sorgulama yapma imkânı tanınmıştır. Hastalığı geçirmemiş, bağışıklık süresi içerisinde olmayan, aşı olmayan veya negatif PCR testi bulunmayan kişilerin toplu ulaşım araçları ile seyahat etmesi yasaklanmıştır.


Bunlarla beraber, valilikler veya kaymakamlıklarca illerinde veya ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer bütün etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla HES kodu üzerinden PCR testi kontrolü zorunluluğu getirilebilecektir.


İlgili genelgenin metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;


Son Yazılar

Hepsini Gör

Yasal Faiz Oranı Değişikliği Hakkında

21.05.2024 Tarihli ve 32552 Sayılı Resmi Gazete’de “3095 Sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun 1 inci Maddesinde Düzenlenen Kanuni Faiz Oranının, 1/6/2024 Tarihinden Geçerli Olmak Üze

コメント


bottom of page