top of page

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği Değişikliği Hakkında

Bilindiği üzere, 23.08.2022 tarihli 31932 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“23.08.2022 tarihli Yönetmelik”) uyarınca, yönetmeliğin maddelerinin bir kısmının 01.01.2023’te bir bölümünün ise 01.10.2022 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülmüştür. Akabinde 14.09.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile söz konusu maddelerin yürürlük tarihleri değiştirilmiş ve 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe gireceği kararlaştırılmıştı. 04.11.2023 tarih ve 32359 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili maddelerin yürürlük tarihlerinde bir kez daha değişiklik yapılmış ve yürürlük tarihleri ertelenmiştir.


Bu kapsamda;


  • Tüketici tarafından cayma hakkının kullanılması halinde iade tutarının hangi tarafça karşılanacağına ve öngörülenin dışında bir taşıyıcı ile ürünün iade edilmesi halinde iade masrafının tüketici tarafından karşılanacağına ilişkin bilgilendirmenin ön bilgilendirme metninde yer alması zorunluluğuna ilişkin düzenleme, (son değişiklikten önceki yürürlük tarihi: 01.01.2024)

  • Satıcı ve sağlayıcıların cayma hakkının kullanılması halinde yükümlülüklerini düzenleme altına alan 12. Madde ile madde 12/A’nın 7-b bendi ile düzenlenen tüketici tarafından cayma hakkının kullanılması halinde masrafların iadesine ilişkin düzenlemeler, (son değişiklik öncesi yürürlük tarihi: 01.01.2024)

  • Cayma Hakkının kullanılmasından itibaren ürünün tüketici tarafından 10 gün değil 14 gün içerisinde satıcıya iade edilmek üzere gönderilmesi zorunluluğuna ve ön bilgilendirmede iade masraflarının tüketiciye ait olduğu kararlaştırılmış olsa dahi malın ayıplı olması halinde masrafların tüketiciye yükletilemeyeceğine ilişkin düzenleme, (son değişiklik öncesi yürürlük tarihi: 01.01.2024)

  • Cayma Hakkının istisnalarına “Karayolları Trafik Kanunu’na göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmelerde, cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler, canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler, tanıtıma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen ürünlerden kurulum veya montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler” eklemelerini gerçekleştiren ve bu sözleşmelerde cayma hakkının aksi kararlaştırılmadığı sürece kullanılmayacağına ilişkin düzenleme (son değişiklik öncesi yürürlük tarihi: 01.01.2024)


01.01.2025 tarihi itibari ile yürürlüğe girecektir. Bununla birlikte, Yönetmelik’in diğer maddelerinin yürürlük tarihleri sabit tutulmuştur.


Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Adres Değişikliği Hakkında

Ünal & Kıraner& Aydemir Avukatlık Ortaklığı olarak hukuk büromuz 01.04.2024 tarihi itibariyle “Akatlar Mah. Ebru Sok. No: 27  Beşiktaş / İstanbul” adresinde bulunan yeni adresinde faaliyetlerine devam

Comments


bottom of page